ULTHERA – bezoperacyjne odmładzanie

Kluczowe informacje na temat technologii Ulthera i najczęstsze pytania dotyczące zabiegów:

 

INFORMACJE

 • System UltheraTM jest pierwszym w historii aparatem do zabiegów z medycyny estetycznej, który łączy ultradźwiękowe obrazowanie ze skoncentrowaną energią ultradźwięków w celu uzyskania przewidywalnego, nieinwazyjnego liftingu skóry.
 1. Pierwszy i jedyny aparat na rynku medycyny estetycznej, który umożliwia wizualizację tkanki poniżej powierzchni skóry
 2. Pierwszy i jedyny nie-chirurgiczny zabieg, który umożliwia skoncentrowanie energii na określonej wcześniej głębokości, co skutkuje znaczącym liftingiem skóry
 3. Pierwsze i jedyne zastosowanie na twarzy medycznego działania ultradźwięków, które znane są ze swojego bezpieczeństwa w stosowaniu
 • UltherapyTM to całkiem nowa kategoria zabiegów, gdyż łączy wizualizację tkanki znajdującej się pod powierzchnią skóry z precyzyjnym dostarczeniem energii ultradźwięków w celu przewidywalnego, znaczącego liftingu oraz podniesienia napięcia skóry.
 1. Ultherapy została zastosowana na ponad 2000 pacjentów na całym świecie, z rezultatami świadczącymi o znaczącym liftingu zwiotczałej skóry.
 2. Podczas podstawowych badań klinicznych, zauważalna poprawa nastąpiła u 9 z 10 pacjentów (89 procent), skutkując mniejszym nawisem i podniesieniem skóry górnych powiek oraz „bardziej otwartym”, odświeżonym wyglądem całej twarzy.
 3. Pacjenci odnotowali lifting, napięcie i ujędrnienie w innych obszarach twarzy i szyi, takich jak policzki oraz linia żuchwy.
 4. Rezultaty pojawiają się stopniowo podczas 90-dniowego okresu po zabiegu i są wciąż zauważalne u pacjentów podczas ocen dokonywanych po 10 miesiącach.
 5. Energia ultradźwięków dostarczana jest do wybranych głębokości poniżej powierzchni skóry, pozostawiając górne warstwy (również naskórek) całkowicie nienaruszone.
 6. Zabieg na twarzy i szyi wyzwala naturalną odpowiedź organizmu, skutkując produkcją nowego i ulepszonego kolagenu, który stopniowo napina i podnosi skórę w okresie następującym po zabiegu.
 7. Regeneracja włókien kolagenowych pomaga skórze powstrzymywać efekt grawitacyjny (opadanie skóry).
 8. Ponieważ zabiegi dotyczą głębokich warstw skóry, mogą one współdziałać z innymi zabiegami, wykonywanymi powierzchownie.
 • Ulthera rozwija platformę technologiczną DeepSEE™ jako podstawę dodatkowych aplikacji, które są cenione przez pacjentów i lekarzy na całym świecie.
 1. System Ulthera pozwala na obrazowanie i dostarczenie na dowolnie wybraną głębokość energii, która będzie mieć zastosowanie dla następnych wskazań.
 2. W chwili obecnej prowadzone są następne badania kliniczne w celu poszerzenia spektrum zabiegowego medycznych aplikacji Systemu Ulthera.

 

PYTANIA

 1. Jakie są przeciwwskazania do zabiegów i jakie są najczęstsze skutki uboczne?

Przeciwwskazaniem do zabiegów z zastosowaniem aparatu Ulthera są:

 • otwarte rany lub zmiany chorobowe twarzy
 • zmiany trądzikowe na twarzy i / lub szyi
 • stenty metalowe / implanty na twarzy i szyi
 • bioabsorbowalne implanty mechaniczne
 • wszczepione urządzenia elektryczne
 • aktywne systemowe lub lokalne choroby skóry, które mogą modyfikować przebieg gojenia się ran
 1. Publikacje zawierają różne informacje na temat docelowej głębokości działania; w jednym artykule jest informacja, że aparat Ulthera dociera do poziomu SMAS, a w innej publikacji pojawia się stwierdzenie, iż celem jest skóra właściwa.

Proszę wyjaśnić, czy celem jest SMAS czy skóra właściwa (czy może zależne jest to od doboru głowicy lub ustawień)?

Głębokość działania dobierana jest poprzez wybór odpowiedniej głowicy:

 • głowice 7MHz 4.5 i 4MHz 4.5 dostarczają energię akustyczną do głębokości 4,5 mm i celem jest tkanka łączna (SMAS)
 • głowica 7MHz 3.0 dostarcza energię akustyczną do głębokości 3 mm i celem są głębokie warstwy skóry właściwej

Uszkodzenia termiczne przy użyciu głowicy 4MHz są nieco większe niż te powodowane przez głowice 7MHz.

 

 1. Czy jest okres rehabilitacji? Co się dzieje podczas okresu gojenia?

Nie ma rehabilitacji / czasu gojenia; pacjenci po zabiegu mogą mieć łagodny rumień, który może trwać przez jedną lub dwie godziny. Niektórzy pacjenci mogą mieć niewielki obrzęk, który może trwać maksymalnie dzień lub dwa. Pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych czynności natychmiast po zabiegu.

 

 1. Mechanizm stymulacji fibroblastów w skórze właściwej i przebudowy włókien kolagenowych jest oczywisty, ale odpowiedź mięśni na uszkodzenia jest różny (tworzenie się blizn). Proszę komentarz w tej sprawie.

Strefy termicznej koagulacji tkanek wykazano w histologii slajdów z tkanek uzyskanych 8-12 tygodni po zabiegu i opisane zostały w publikacji Gliklich, et al (Clinical Pilot Study). Nie ma śladów bliznowacenia. Wielkość strefy koagulacji tkanek jest bardzo mała (mniej niż 1 cm3), co pomaga w przyspieszeniu procesu naprawy. Ponadto, większość energii podczas zabiegów na twarzy, deponowana jest w skórze, a nie w tkance mięśniowej.

 

 1. Co się stało z nerwami i naczyniami krwionośnymi w tkance podskórnej?

Badania kliniczne nie wykazały żadnych, odłożonych w czasie, problemów z nerwami lub naczyniami. Nerw twarzowy znajduje się głębiej od płaszczyzny, w której skupiona jest energia Ulthera.

 

 1. Czy przeprowadzono badania wpływu Ulthery na mózg?

Nie było szczegółowych badań wpływu na mózg. Energia akustyczna jest bardzo skoncentrowana i nie będzie wpływać na mózg. Ponadto, kości odbijają energię akustyczną z powrotem do tkanek miękkich.

 

 1. Jakich obszarów nie możemy poddawać zabiegowi przy użyciu tej technologii (np. szyja, powieki, ręce, itp.)? 

Obecnie nie zaleca się przeprowadzania zabiegów na powiekach lub obszarach, gdzie skóra jest bardzo cienka. Zabiegi przeprowadzane są z sukcesem na szyi i planowane jest przeprowadzanie zabiegów w innych rejonach ciała, np.  na dekolcie.

 

 1. Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne dla pacjentów po zabiegach?

Po zabiegu zaleca się umycie łagodnym środkiem czyszczącym w celu usunięcia wszelkich pozostałości żelu USG. Pacjentowi można również zaoferować delikatny spray wodny, aby odświeżyć i nawilżyć skórę. Alternatywą może być krem aloesowy lub podobny.

 

 1. Ile zabiegów jest niezbędnych do dobrego wyniku?

Jeden zabieg jest wystarczający – może to być zabieg na jednym lub dwóch poziomach głębokości w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi. Zostały opracowane protokoły odnośnie każdego rejonu zabiegowego.

 

 1. Jaka jest przerwa między kolejnymi zabiegami?

W tej chwili mówimy o jednym roku, ale jest to pojęcie subiektywne – okres ten może być dłuższy, ale dla komfortu pacjenta proponujemy zabiegi co rok.

 

 1. Jak długo utrzymują się rezultaty?

Obserwowane jest utrzymywanie się rezultatów przez rok po zabiegu. Po badaniach, przeprowadzonych przez Northwestern University 10 miesięcy od przeprowadzonych zabiegów, u pacjentów wciąż widoczna była znaczna poprawa w stosunku do stanu przed przeprowadzeniem zabiegów.

 

 1. Jaki rodzaj żelu jest stosowany podczas zabiegów?

Podczas zabiegów stosowany jest zwykły żel do USG.

 

 1. Czy istnieje mechanizm kontroli temperatury w urządzeniu? Jeżeli tak, to jak jest realizowany?

Nie ma potrzeby do regulacji temperatury w systemie. W odróżnieniu od RF, energia akustyczna jest precyzyjnie dostarczana.

 

 1. Po co jest Klucz Klienta Ulthera™ USB (dla autoryzowanego dostępu)? Czy jest niezbędny w celu użytkowania aparatu?

Klucz umożliwia dostęp użytkownika do systemu. Jest to zabezpieczenie zapewniające, że tylko właściciel lub upoważniony użytkownik może uzyskać dostęp do systemu w celu przeprowadzenia zabiegu.